14 Eylül 2012 Cuma

İlginç İsimli Post Rock Grupları Vol. 1

Bugünkü konuğum, başlıkla mükemmel uyumuyla göz dolduran Help! The Captain Threw Up.

Enstrumental müzik yapan bu genç arkadaşlar Türkiye'den bir post-rock grubu. Oldukça sakin ve rahatlatıcı tınılara sahip. Myspace profillerinde 60lar 70ler akımlarından izler bulunabileceğini yazmışlar, fakat bu cümlenin uyandırdığı beklentiyi karşılayacak kadar yok diyebiliriz o izlerden. Oldukça ümit vaat eden, gayet başarılı bir post rock grubu. Enstrumanların uyumunu da çok sevdiğimi söylemem gerek. Mesela yeni grup kurmanın da getirdiği bir heyecanla, yeni bir enstrumanı müziğinize eklerken (standart rock enstrumanlarının haricinde bir enstruman, keman gibi), bunu daha fazla öne çıkarmak, yeniliğinizin daha çok fark edilmesini sağlamak için müziğinize abartılı ya da yorucu kısımlar eklemeniz riski var. Bazı yeni gruplarda ya da bazı grupların ilk çalışmalarında bunlara rastlamak mümkün. Help! The Captain Threw Up gösteriş uğruna bu abartıya yenik düşmemiş ve ortaya çok güzel şeyler çıkmış. Yine de benim minimal olanı daha çok beğenmemle alakalı olabilir tüm bunlar tabi.

Last.fm'in dediğine göre en çok dinlenen şarkıları Silver Dust. Belki de ücretsiz indirme seçeneği eklendiği için bu istatistik böyle. Onun dışında gözlemlediğim kadarıyla en çok beğenilen şarkılarından biri Calm Cow. İki şarkı da çok hoş, Calm Cow bence daha başarılı ve kesinlikle daha dingin. Yazın sonu, sonbaharın başı, ılık bir akşamda denizi izleyerek dinlemek gerek gibi. İlk fırsatta deneyeceğim.

Tüm şarkılarını Soundcloud'dan dinleyebilirsiniz. Download seçenekleri de sunmuşlar üstelik.

Yine de, ilk gözağrım ve en çok beğendiğim şarkıları bunlar değil. Sizinle de paylaşmak istediğim şarkıları Waterwheel. Yukarıda bahsettiğim enstruman uyumu da bu şarkıyla daha anlamlı olacak sanırım. Keman kesinlikle bir derinlik katmış tüm şarkıya. Bana en çok bir şeyler hissettiren şarkıları da bu oldu. Daha "gerçek" sanki diğerlerinden; bir şeyler anlatmaya çalışıyor gibi. Belki hüzünlü, belki af dileyen ya da kendini anlatmaya çalışan bir şeyler. Aynı zamanda hareketli, durmayan, güçlenen.. Kahramanlık hikayeleri gibi değil ama sıradan hayatlarımızın kendisi gibi bir yandan. Müziği yapanlar bu kadar düşünmüyordur muhakkak. Yine de dinlerken yeni bir yerlere gidip yeni hikayelerle tanışmak güzel oluyor bazen; bunu bana sağlayan her müzisyene de teşekkürlerimi sunuyorum : )

Tadını çıkarın dostlarım, keyifli dinlemeler!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder