13 Eylül 2012 Perşembe

Jazz Demişken..Geçenlerde İKSV Caz Festivali'nin bahsi geçmişti, şimdi yine geçecek çünkü -hangi yıl olduğunu net hatırlamıyorum- birkaç yıl önce bu festival çok neşeli ve de kalabalık bir grubu ağırladı: Funk Off.

Funk Off İtalya'dan bir Jazz grubu. Kendilerine "Funky Marching Jazz Band" (Funky Jazz Sokak Grubu) diyorlar. Bunun da bir sebebi var tabi, 16 İtalyalı müzisyen bir yandan müzik yaparken bir yandan da dans ederek, zıplayarak sokaklarda yürüyor, havalı güneş gözlükleriyle birlikte =) Kendilerine "Funk Off: The Brass Band" de diyorlar kimi zaman (Brass = Pirinç), sadece pirinç üflemeli çalgılar kullandıkları için. Bariton, alto ve soprano saksafonlar, trompetler, sousaphone.. ve tabi perküsyon.

Bu Funky grubun İstanbul adlı şarkısını dinleyin mutlaka. Bir yandan İstanbul çalsın, bir yandan da güneş gözlüklü, yürüyen, dans eden 16 kişi düşünmeye başlayın. Bahsettiğim sokak görüntülerinden birini buradan izleyebilirsiniz. Bir ya da iki kişinin öne çıktığı, kalanların da o kişiye destek olduğu bir grup değil ve belki de bu yüzden böyle güzel bir müzik dinleyebiliyoruz =) Herkesin bir şeyler kattığı, o kalabalığı hissettiğiniz şarkılar bunlar.

Hadi kıymetini bilelim o zaman, keyifli dinlemeler! =D

Funk Off - Women & Money (2010 - Una Banda Così)
Görüşmek üzere!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder