6 Ekim 2012 Cumartesi

We Weep With The Earth...

Merhaba dostlar!

Yine sizinle paylaşmak için sakin ve hüzünlü şarkılarım var. Sürekli müzik dinleyip ağlamıyorum ben bu arada. :D Her ne kadar blogta yazdıklarımı düşününce inandırıcı gelmeyecek olsa da söyleyeyim dedim. Yine çok neşeli bir yazı hazırlamamama mazeret olsun diye böyle bir giriş yaptım =)


Bugün bahsetmek istediğim grup Novemthree. Amerika çıkışlı yeni nesil folk müzik yapan bir grup. Yaptıkları müzik için "meadow folk, naturalistic folkism" (çayır folk, natüralist folk) ifadelerini kullanmışlar. İsimlere pek takılmayalım tabi. Grup hakkında ne yazık ki fazla bir bilgim yok. Canlı görme fırsatını da bulamadım, aramızda okyanus var zira. Şarkılarını Myspace ve Soundcloud üzerinden dinleme şansınız var. Albüm duyuruları vs gibi bilgileri de kendi internet sitelerinden ve Facebook'tan takip edebilirsiniz.


Doğayla iç içe olmaya çalışan bir grup Novemthree. Daha doğrusu onun bir parçası olduğunu bilen bir grup. Ve belki de en nankör parçası olduğunu bilen.. "We weep with the earth..." (Dünyayla beraber ağlıyoruz.) diyorlar bize. Şarkılarını dinleyince doğru söylediklerini anlıyorsunuz. Belki de bu grubun şarkılarına kadar, bu cümleyi görene kadar doğanın mutsuz olabileceği ihtimalini düşünmemiştim. Doğa güçlüdür çünkü. Güçlüdür, bilgedir, doğa ana yavrularını hep korur ve bu yüzden güçlüdür vb sözler sarmış dört bir yanımızı. Farklı kültürlere göre içeriği değişse de ana fikir olarak doğanın isterse bizi bir günde yok edebilecek kadar güçlü ama bir o kadar da sabırlı olduğu anlatılır, buna inanılır. Doğa güçlü müdür gerçekten? Belki de öyle. Ama bu dünya üzerindeki tüm canlılar olarak eğer doğanın çocuklarıysak, yaşlı annemiz gerçekten üzgün olsa gerek.. Her gün şahit olduğu ölümler, felaketler, ihmaller.. Kırılan her dal, ölen her serçe, zehirlenen her metreküp hava.. Hem bazı felaketlerin sebebi olup hem de sonuçlarına üzülmek de zor olsa gerek. Henüz uğrayamadığımız, beton götüremediğimiz soğuk ormanlara kulak verebilirsek belki duyabiliriz onun sesini. Bu şarkılar da o hüznü paylaşan sessiz, sade fon müzikleri olarak gelir kulağımıza bir yerlerden.

En sevdiğim iki şarkılarını paylaşmak istiyorum izninizle.


Novemthree - Ashes
Novemthree - Blood Red Bird

Keyifle dinleyin dostlarım.

Görüşmek üzere!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder