2 Aralık 2012 Pazar

Funky!

Bir cumartesi gecesini daha evde geçirmenin haklı utancını yaşıyorum dostlar :D

Bu durumu telafi edebilmek için büyük bir şeye ihtiyacım var. Şöyle etkili bir müzik, dinlerken sallanmamı sağlayacak bir şeyler. Evde pijamalarımla, üzerimde bir de "depresyon hırkası" varken havamı değiştirecek şey ne olabilir diye düşündüm ve bu yazıyı James Brown'a ayırmaya karar verdim. Evet yanlış duymadınız! :D

Bu funk ve soul müzik efsanesini bir yazıya sığdırabileceğimi düşünmüyorum (televizyonlarını yeni açanlar için açıklama: tam bir funk hastasıyımdır.). O yüzden bu cumartesi gecesi için iki şahane ve efsane olmuş şarkısını seçtim.

Önce biraz James Brown'dan bahsedeyim izninizle. Funk veya soul müzikle çok ilgilenmiyorsanız bile muhakkak bir yerlerden kulağınıza çalınmış olduğuna emin olduğum biri James Brown. Hatta -bu örneği vermek istemesem de- "magazin programı müziği" olmuş bir parçası mevcut: I Feel Good. İsmi hatırlamayanlar da bu şarkıyı duyunca "heh, tamam" dediğine göre artık devam edebiliriz :D Nerede kalmıştık? Funk müziğin babası olarak tanınır kendisi çoğu kişi tarafından. Funk hakkında uzun uzun konuşasım varsa da bunu başka bir yazıya bırakmak istiyorum çünkü ben bu yazıyı bitirene kadar gece bitecek yoksa.

İki şarkıdan bahsetmiştim az önce; havamı değiştirmeyi başaran şarkıyı sona saklamak istiyorum izninizle. Önce 1976 yılında yayınlanan Get Up Offa That Thing albümünden, aynı adı taşıyan şarkısını dinleyelim bence.


James Brown - Get Up Offa That Thing

Şarkılarının bu kadar harika olmasını James Brown'ın mükemmeliyetçiliğine borçlu olmamız gerektiği rivayet olunur. Hatta ne kadar doğrudur bilemeyeceğim ama beraber çalıştığı müzisyenlerin hata yapması durumunda onlara ceza verdiği söylenir.

Şimdi bu şarkıyla azıcık kıpırdamaya, yerinizde sallanmaya başladıysanız sıra ikinci şarkıda: Payback. Keşke her öfkeli insan intikam istediğinde (Payback = Ödetmek, İntikam) böyle bir şarkı yapsa. Hayat daha güzel ve tabi ki daha funky olurdu =)James Brown - Payback

İşte dostlar, hırkamla pijamamla otururken bu şarkı çalmaya başladı ve o hırka birden omuzlara alınmış renkli bir cekete,  pijamalarım da ispanyol paça turuncu pantolona dönüştü. Elimdeki çay bardağı viski bardağına dönüştü, ortam loşlaştı, yüzümü biraz kapatan tüylü bir şapka belirdi kafamda. Ve hep birlikte bağırıyoruz: "Revenge! I'm mad!"

Bu şarkıda vokal konusundaki yetenekleriyle "hava atmış" adeta James Brown. 8 dakikalık bir funk macerası bu geceyi evde oturarak geçirdiğim için kendime acımama engel olmaya yetti en azından ;) 

Keyifli dinlemeler!Hiç yorum yok:

Yorum Gönder