24 Ocak 2013 Perşembe

Waldeck

Sevgiler herkese!

Bir önceki yazımda Bitter:Sweet'ten bahsedip, Waldeck'i atlarsam olmaz dedim ve bu yazıyı sevgili Klaus Waldeck'e ya da sahne adıyla sadece Waldeck'e (çok fazla Waldeck dedim) ayırmaya karar verdim.

Waldeck, Avusturya'dan bir avukat. Hukuk eğitimini tamamladıktan sonra müziksiz yapamayacağını anlayıp çalışmalarına başlıyor. İyi ki de başlıyor çünkü electronica ve lounge müzik müthiş şeyler kazanıyor bu sayede. Lounge müziği de biraz açmak gerekirse; gözlerinizi kapayıp kolayca dinlediğiniz, yorucu olmayan, güzel yerlerde olduğunuzu hayal etmenizi sağlayan yumuşak müzikler. Su sesleri, rüzgarı andıran sesler, hafif ritmler gibi elementler bulabilirsiniz bu tarz şarkılarda. Genelde jazz'dan çok etkilendiğini görebiliriz lounge müziğin.

Waldeck'in yaptığı da bu tarife gayet uygun, kolay dinlenebilir, jazz esintili şarkılar. 1950'li ve 1960'lı yıllardan da etkilendiğini de (ki lounge bu dönemde belirginleşen bir tür) bazı şarkılarında çok net görebiliyoruz. Yine de acele etmeden sırayla gideceğim. Önce lounge müziğe güzel bir örnek dinleyelim Waldeck'ten. İlk duyulduğu ve dikkatleri üzerine çeken şarkısı belki de, Aquarius. Gevşeyin, tadını çıkarın :)

Bundan hemen sonra da jazz'la ne kadar iç içe olduğunun güzel bir örneği olması için, This Isn't Maybe. Bu şarkıda duyduğunuz vokal Chat Baker adlı jazz müzisyeni, trompetçiye ait. 1979 yılından This Is Always adlı şarkısından. Waldeck de bu şarkıdan çok güzel bir bölümü sample olarak almış, şarkısında kullanmış ve ortaya böyle bir şey çıkmış. Merak edenler orijinalini şuradan dinleyebilirler.

Son olarak, beğeneceğinize neredeyse emin olduğum bir şarkıyı paylaşmak istiyorum. Waldeck'in belki de (ticari anlamda da) en başarılı albümü Ballroom Stories'den, Addicted.


Waldeck - Addicted

Albüm baştan sona çok güzel "balo salonu hikayeleri" anlatıyor. Ama içlerinden bence en dikkat çekici olanı bu şarkı. Öncelikle şahane bir vokalle (Zeebee) daha tanışmamı sağladı. Bunun dışında bir özelliği daha var, son derece "klişe" sözleri var :)

Baby come back to me, please darling can't you see that I'm addicted to you

Hemen her tür şarkıda rastlayabileceğimiz sözlere rağmen yavan durmamış, çok da güzel olmuş. Tabi bir şeyin klişe olması güzel olmasına engel değildir bence ama yine de önyargıyla yaklaşmama sebep oluyor çoğu zaman. "Etkileyici olmak için acele eden" şarkılardan biri olmamış Addicted. Tüm bunların yanında harika bir melodisi var ve şahane bir de klarnet dinliyoruz. Eski yılların tadını almamız da cabası.

Ben en iyisi daha fazla uzatmadan bırakayım, siz de tadını çıkarın dostlarım.

Keyifli dinlemeler!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder