24 Nisan 2013 Çarşamba

Neo-Şamanlar! Dans Edin!


Bu yazımı uzun zamandır hakkında yazı yazmak istediğim bir gruba ayırıyorum. En sevdiğim ve sabırsızlıkla canlı dinleyeceğim günü beklediğim grup; İngiltere'den bir psychedelic trance / ambient grubu: Shpongle.

Psychedelic kelimesi genel olarak, psychedelic ya da halüsinatif maddeleri (sanrılar görmenize sebep olan maddeler) kullanan insanların, bu tecrübelerinden yola çıkarak yarattığı her şeyi kapsayan bir alt kültürü tanımlar. Genelde bu tür madde kullanımından sonra tecrübe edilen "canlı renkler", görüntüler, sesler kullanılarak yapılan resim, müzik, herhangi bir şey... Bu yazıya konu olacak kısmı da tahmin ettiğiniz üzere psychedelic müzikler. Bahsettiğim tecrübelerden esinlenerek yapılan bir çok müzik türü var aslında. Shpongle psychedelic elektronik müzik yapan bir grup. Bahsettiğim halüsinatif maddeleri, mantarları, bitkileri vs. kullanarak insanlığın algısını bir adım öteye taşımayı başarmaya çalışan, hastalıkları tedavi etmek için bu maddeleri kullanan Şamanlar bu grubun en büyük esin kaynağı belki de. Bu yüzden bir çeşit Şaman ritüelini andıran sesleri bolca duyuyoruz Shpongle şarkılarında. Bu coğrafyadan aşina olduğumuz ezgiler, ritmler, Ortadoğu ve Hindistan'dan da sesler var. 

Çok şey yazmak isterim aslında ama tür isimlerine boğulmayalım yine. "Bu coğrafyadan sesler" demişken ilk paylaşmak istediğim şarkıları "Around the World in a Tea Daze". 10 küsür dakikada tüm dünyayı dolaşıyor Shpongle. Hepinize tanıdık gelecek bir şarkıdan da sample kullanmışlar, o da sürprizi olsun =)


Shpongle - Around The World In A Tea Daze

Başlangıç için kalabalık bir şarkı seçmiş olabilirim, daha yumuşak bir başlangıç için, yeni nesil hippie arkadaşlarla beraber atlayıp zıplayabileceğiniz şarkılardan birini paylaşayım o zaman şimdi de: The Stamen Of The Shamen.


            Shpongle - The Stamen Of The Shamen

"Kafayı bulmadan" da gayet rahat uçabileceğiniz, gezip dolaşabileceğiniz, eğlenebileceğiniz, değişik renkler görmenizi sağlayabilecek şarkılardan sonuncusu da, nacizane benim en sevdiğim Shpongle şarkısı: Divine Moments of Truth. Bu şarkı da son olsun ki sıkmayayım :)


Shpongle - Divine Moments of Truth

Ya son olsun dedim ama.. Bir tane daha var aslında dinlemenizi istediğim :) Bu seferki canlı performans. Son albümlerinden "Nothing is Something Worth Doing". Canlı versiyonu o kadar güzel ki, içim eriyor resmen. Hani çok güzel bir şey görürsünüz de, güzelliğini nasıl ifade edebileceğinizi bilemezsiniz birden, gözleriniz dolu dolu olur ya.. O anın fon müziği olsun bu şarkı :) Az önce paylaştığım Shpongle şarkılarından sıkılırsanız bile buna bir şans verin bence. Keyifli dinlemeler!Shpongle - Nothing is Something Worth Doing (Live)


Görüşmek üzere!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder