10 Nisan 2013 Çarşamba

Sıra Paganlarda


Bahar geldi, çiçekler açtı, herkes sağda solda havaların ne kadar güzel olduğunu söyleyip duruyorken, "Madem o kadar doğayla içli dışlıyız bari pagan folk gruplarından birini tanıtayım" dedim ben de. Fakat ben yazıyı yazana kadar o havadan eser kalmadı, kaç gündür üşüyoruz. Bu yazıyı da üşüyerek yazıyorum. Hatta yazı yazarken ellerim üşüdüğü için arada durup ellerimi ısıtıp sonra devam ediyorum. Bu gereksiz ayrıntıyı yazarken de biraz daha üşüyor ellerim. Neyse.  

Bugün bahsetmek istediğim grup Hollanda'dan Omnia adında bir Pagan Folk grubu. Pagan terimine az çok aşinasınızdır; ayrıntılı bilgi isteyenler buradan başlayabilirler. Ama çok uzatmak istemediğim için pagan kelimesinin kökü bana yeter: paganus. Bu kelime latince kırsala özgü, köylü, savaşa katılmayan gibi anlamlara geliyor imiş. Kaynaklarım çok sağlam olmadığı için kendime güvenerek yazamıyorum :D Ne diyordum, pagan tamam. Bir de folk var. Folk bildiğiniz folk, halk müziği yani. Çok kabaca bu ikiliyi yan yana getirirsek işte kırda bayırda yapılan / kırları bayırları olan yerlere ait halk şarkıları anlaşılabilir -umarım :D. Bu terim kelt ve hristiyanlık öncesi Avrupa ile birlikte anıldığı için o coğrafyaya ait enstrumanlarla, oraya ait müziklere benzer şarkılar duyacağız yani Pagan Folk dinlediğimizde.

Gelelim Omnia'ya. Nasıl keşfettiğimi hatırlamıyorum ama ilk Sine Missione albümlerini dinlemiştim. Albüm hakkında okuduğum bir yazıda tüm albümün Roma mitolojisinden tanrılara, tanrıçalara ve yerlere ithafen ve latince hazırlandığı söyleniyordu. Hemen dikkatimi çekti ve albümü bulup dinledim. Hala en sevdiğim Omnia albümüdür, başlamak isteyenler için kesinlikle bu albümü öneriyorum. O yüzden tam da bu noktada albümden en sevdiğim şarkılardan ikisini paylaşmak istiyorum sizinle. İlki albümdeki en sevdiğim şarkı, Morpheus. İkincisi de Flora.


Omnia - Flora

Tüm şarkıları mitolojik bir öğeye ayırdıkları için şarkı isimlerinde geçen kişileri veya yerlerin hikayelerini öğrenip dinlemek daha güzel oluyor. Buna en güzel örnek de yine aynı albümden Tartarus adlı şarkı. Bu şarkıda daha teatral bir performans sergilemişler ve hikayesiyle birlikte çok daha anlamlı geliyor kulağa :)

Daha sonraki albümlerinden de çok sevilen bir şarkıları var. Bu şarkı Sine Missione albümlerindeki aynı adlı şarkının yeniden düzenlemesi.


Omnia - Morrigan

Çok heveslendim farkındayım ama pek severim Omnia'yı, o yüzden seçenekleri aza indiremedim bir türlü. Yine de son olarak eğlenceli bir şarkılarını paylaşmak istiyorum sizinle, özellikle Yüzüklerin Efendisi severler beğenebilir.


Omnia - Get The Halfling

Böyle işte dostlar, benden bu kadar. Son albümlerini pek beğenmediğim için onlardan bahsetmek istemedim, yalan değil. Devamını dinlemek isteyenler Omnia'yı sosyal medyadan takip edebilirler, oldukça etkin şekilde kullanıyorlar. Aynı şekilde grup hakkında detaylı bilgiye web sitelerinden ulaşabilirsiniz. Umarım beğenirsiniz :)

Herkese keyifli dinlemeler! Ben battaniyemi almaya gidiyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder