9 Ekim 2013 Çarşamba

Havalar da Soğudu

Bu yazım genç ve yetenekli bir insan için.

Chimes & Bells, Cæcilie Trier adlı çellistin yarattığı çok güzel bir proje. Danimarka bağımsız müzik sahnesinde de kendine oldukça güzel bir yer edinmiş. Her ne kadar ben nasıl keşfettiğimi hatırlamasam da, yine Danimarkalı minimal techno müzisyeni Trentemøller'in The Mole adlı şarkılarını yeniden yorumlamasıyla birlikte dikkatleri iyice üzerine çekmiş.

Yaptıkları müziği art rock veya kısaca shoegaze olarak niteleyebiliriz belki ama yine de bir kalıba sığdırmamak çok daha iyi olacak sanırım. Hiçbir zaman sınırlanmasın, hep değişsin, çeşitlensin ve güzelliğine güzellik katsın böylece. Dinlerken keyif alalım ve üşüyelim bir yandan. Çok yükseklerden ufuklara bakalım, kulağımıza  Cæcilie Trier'in derin sesi gelsin, dağlardan yankılanarak. Bir şarkılık veya bir albümlük sürede uçsak, gezsek, üşüsek ve gerçek dünyamıza geri dönsek...


Grup 2009 yılında "Into Pieces Of Wood" adlı bir EP ve hemen ardından 2010 yılında da kendileriyle aynı ismi taşıyan "Chimes & Bells"i yayınladı.  İki albüm de gerçekten dikkate değer ama "Into Pieces Of Wood" beni içine çekemedi "Chimes & Bells" kadar. Yine de çok derin ve hipnotik: sonbaharda içinde kaybolacağınız bir orman kadar. "You Shall Not Pass" adlı şarkıları da buna güzel bir örnek.

Bir yandan da "Chimes & Bells" albümünde aradığım her şey var. Çıkardıkları EP'nin birebir aynısı bir albüm olmamış. Ormandan çıkıp yükseliyorum, daha da yukarıya! Ve  "Chimes & Bells" çok daha soğuk. Ürperiyorum ve çok hoşuma gidiyor bu. İki albümü de dinlemenizi tavsiye ederim ama tanışma şarkısı olarak önereceğim şarkıları "Do The Right". Stüdyo kaydını aşağıdaki bağlantıdan dinleyebilirsiniz ve şahane bir canlı performanslarını da şuradan izleyebilirsiniz.


Chimes & Bells - Do The Right


Sıkı giyinin.

Sevgilerimle!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder