2 Ocak 2014 Perşembe

2Kutup

Geri döndüm! Ama yine neşeli olmaktan uzak bir geri dönüş yapacağım.

Uzun zamandır aklımda olan bir isimden bahsetmek istiyorum size bu yazımda. Yazılarımı yazabilmek için, kimin hakkında yazacaksam onu uzun uzun dinlemem gerekiyor bir yandan. Haliyle her müzik türü için kolay olmuyor bu. Bu sefer bahsetmek istediğim isim de dark ambient / drone tarzı işler yapan yepyeni bir isim. Arka arkaya drone dinlemek, dinlemeye başlamak için gereken havaya girmek pek kolay değil tabi, tahmin ettiğiniz üzere :D

Hemen burada bir açıklama gerekiyor sanırım tür ismine aşina olmayanlar için. Drone, anlamı "tekdüze ses, vızıltı vb." olan bir sözcük. Müzikle bağlantısı da tam olarak bu noktada. Herhangi bir tekrarlayan ses dizesi için drone diyebiliriz. Drone ve dark ambient (karanlık ambiyans/atmosfer) denen türler bu yüzden birbiriyle gayet uyumlu. O sizi içine çeken karanlık, yoğun ve tekdüze sesler, uğultular ve belki mırıldanmalar yepyeni bir müzik tarzına evrildi, ta 60lardan bugüne kadar. Şu an oldukça güzel ve deneysel yepyeni işler bulmak mümkün. Yine de drone ve dark ambient tarihçesine girip en başarılı örneklerinden birkaçını paylaşmak gibi bir işe kalkışmayacağım. Onun yerine yepyeni bir isim vereceğim: 2Kutup. İstanbul'dan Pınar Akbay'ın projelerinden biri. Oldukça heyecan verici işleri var gerçekten. Last.Fm sayfasından veya Soundcloud profilinden şarkılarını indirip dinleme seçeneğiniz mevcut.

(Bu yazıyı yazmak için odam fazla aydınlık şu an. O yüzden hemen toparlayıp bitirmeliyim yazımı.)

Karanlık olması aldatmasın sizi, karanlığı en çok hüznünden geliyor. Kötü, şeytani veya içinden çıkılamaz bir girdap değil yalnızca anlatılan.


Kendinizi seslere kaptırın. Bu sefer eğlenmek için değil belki ama birilerinin yaralarını duymak için. Ya da dinlediğiniz yaraların sarılması için öteki tarafa geçmeyi beklerkenki fon müziği olsun bu.


Hepinize melankolinin acı ama güzel tadını alıp keyfini çıkarabileceğiniz güzel geceler diliyorum dostlar.

Daha neşeli yazılarda buluşmak üzere!

2 yorum: