8 Temmuz 2014 Salı

Koşun Kavga Var!

Bugün uzun zamandır bahsetmek istediğim bir grup hakkında yazmak istiyorum. Türkiye psychedelic müzik camiasında belki de en çok tartışılan grup: Fairuz Derin Bulut.

Yazıyı yazmadan önce yine bir kamuoyu nabzı tutmak istedim grup hakkında. Yıllar evvel Kundante adlı albümlerini dinlemiştim sadece. Hakkında okuduğum iki satır internet yazısı da bu albüm hakkında idi. Kundante'nin üstüne iki albüm daha çıkardılar: Arabesk ve Patlantis. Arabesk albümlerini hala dinlemedim, ilk fırsatta dinleyeceğim ama. Şimdi bu iki albüm hakkında insanlar ne demiş acaba deyip şöyle bir bakındım ki ne göreyim! (gereksiz drama)

"Çok manyaklar, çılgınlar, canlarım onlar" diyen bir grup var, karşısında da "hadi oradan pis hipsterlar" diyerek bu gruba yüklenen başka bir grup var. Ne kadar katılacaksınız bilmiyorum ama bir de şöyle bir tespitim var: Genelde böyle tartışmalar grubun "havasından" başlayıp, tartışma ilerledikçe grubun yeteneğine, kalitesine, tekniğine doğru gidiyor. "Ya adamlar sahneye çıkıp takılıyolar kafalarına göre, ne hoş" gibi bir cümleye verilen tepki "distortionlarını sevmedim, çıkar onu bebeğim" seviyesine çıkıveriyor hemen :D Az çok blogumu takip edenler bilir, müzik dinlerken işin bu kısmından tutmaktan pek hoşlanmam. Yetenek dahi bir kıstas değil benim gözümde iyi müzik yapabilmek için. Paçalarından yetenek akan müzisyenlerden de hiç hoşlanmadığım sık görülmüştür.

O kadar şey yazdım, hiç bi yere varamadığımı fark ettim :D 

Sırf ilginçlik olsun diye yapılan işleri sevmem ama "aa hadi bir de bunu deneyelim" deme cesaretine (ya da gevşekliğine mi demeliyim) sahip gruplara bir sempatim var. Psychedelic müzikte aradığım ruh da bu bir yandan. Tabi ortaya çıkan işler her zaman güzel olmuyor, o da kötü tarafı :D

Bu kadar uzattıktan sonra oldukça başarılı bulduğum mis gibi iki sapsaykodelik şarkılarını paylaşıyorum Fairuz Derin Bulut'un. Patlantis albümünün tamamını tavsiye edebilirim ayrıca. Keyifle dinleyin dostlarım. Bir de konserlerine gitmeyin; ne oluyorsa oralarda oluyor anladığım kadarıyla :D Fairuz Derin Bulut - Tabana Kuvvet


Fairuz Derin Bulut - Kirli Kirpi

E hadi iyi geceler!


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder